
II Polish Adventure Golf Masters w Czernicy wygrał reprezentujący
Walię Seve Kukielka. Zwycięzca cyklu World Adventure Golf Tour sprzed kilkunastu dni, oprócz zwycięstwa, dopisał do swojego konta również rekord pola.
PAGM był pierwszym z czternastu turniejów kwalifikacyjnych cyklu World Adventure Golf Tour 2026/27. W podrybnickiej Czernicy spotkało się 49 zawodników z 9 krajów. Oprócz 24 reprezentantów Polski, w tym 5-osobowego składu miejscowego klubu Minigolf na Wolności, obserwatorzy mogli oglądać uczestników z Austrii, Czech, Niemiec, Nowej Zelandii, Anglii, Walii, Słowacji i Ukrainy.

Pierwszy dzień zawodów mocno rozpoczęli Petr Hanusek (Czechy) i Matt Ansley (Nowa Zelandia), którzy już w pierwszej rundzie wyrównali rekord pola (32 pkt), ustalony rok temu przez Lukáša Kučerę. Czeski zawodnik zresztą grał w sobotę bardzo równo i solidnie, dzięki czemu na koniec dnia prowadził w klasyfikacji wspólnie z Seve’m Kukielką, który w trzeciej rundzie poprawił o jeden punkt rekord pola.
Z polskich zawodników najlepiej w sobotę spisywał się Robert Cynk (Minigolf Club Kwidzyn), który plasował się w połowie drugiej dziesiątki. W niedzielę jednak szło mu nieco gorzej, a dwie rundy powyżej 40 punktów zepchnęły go ostatecznie na 25. miejsce. Wyprzedzili go dosłownie „o włos” jego dwaj klubowi koledzy – 23. był Rafał Cybulski, a 24. Łukasz Bieliński. Najlepszą rundę wśród polskich zawodników uzyskał natomiast w ostatnim sobotnim przejściu Paweł Bugdol – zawodnik miejscowego klubu (Minigolf na Wolności) i jednocześnie Wójt Gminy Gaszowice, który wynikiem 31 pkt wyrównał rekord pola uzyskany kilkadziesiąt minut wcześniej przez Seve’go Kukielkę. W końcowej klasyfikacji zajął 27. pozycję.
Ciekawie było w czołówce. Kukielka niedzielną grę rozpoczął z impetem, bijąc o dwa punkty swój sobotni rekord i, nawet mimo nieco słabszej ostatniej rundy, nie oddał do końca prowadzenia. Drugi w końcowej tabeli Czech Lukáš Kučera stracił do niego cztery punkty. Dzięki bardzo dobrej szóstej rundzie (29 – wyrównanie rekordu pola) na podium stanął również Nowozelandczyk Cameron Couper, a o kolejne miejsca w TOP6 trzeba było przeprowadzić dogrywkę. Ta rozstrzygnęła się bardzo szybko. Już na pierwszym dołku okazało się, że 4. miejsce uzyskał Matt Ansley, piąty był James McCarthy (obaj Nowa Zelandia), a szósta lokata przypadła prowadzącemu po pierwszym dniu Petrowi Hanuskowi. O tym jak zacięta była walka może świadczyć fakt, że trzeciego i siódmego zawodnika w tabeli dzieliły zaledwie cztery punkty.

W kategorii mężczyzn podium było identyczne jak w klasyfikacji open. Wśród kobiet wygrała natomiast Alzbeta Hanuskova z Czech (21. w open), wyprzedzając Austriaczkę Gertraud Passecker oraz Polkę Monikę Szczepańską. Wśród seniorów całe podium zajęli Czesi. Triumfował Petr Hanusek (6. w open), drugi był Michal Stach, a trzeci Ladislav Švihel. Najlepszą juniorką była Pola Cybulska z Minigolf Club Kwidzyn (33. w open), drugą lokatę zajął najmłodszy w zawodach niespełna 7-letni Czech Mikulas Provaznik, a trzecia była zawodniczka MC Mazovia Warszawa Natalia Zagórska.
Sobotnie wyniki miały również wpływ na kategorię drużynową. Wygrał ją team „New Zealand Adventure Golf” w składzie Cameron Couper, Matt Ansley i James McCarthy. Drudzy byli zawodnicy z „AGHB Team” (Petr Hanusek, Michal Stach, Milan Provaznik), a trzeci „Dragon Kiwi Lion”, czyli Seve Kukielka, Patrick Holla i Martin Greenhead, więc łączony skład walijsko-nowozelandzko-angielski.

Wyniki poszczególnych zawodników oraz mocna obsada pokazują, że poziom tegorocznego PAGM był wyższy niż przed rokiem. Obserwujący wydarzenia na polu kibice, których sporo kręciło się w pobliżu obiektu, mogli zobaczyć efektowne uderzenia, celne dobicia i radość grających. Najwięcej razy z „hole in one” cieszył się Cameron Couper, który uzyskał 34 jedynki, a łącznie w turnieju tych jedynek padło 745. Spośród Polaków najwięcej ich zanotował Marek Zagórski (19).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wielkie emocje i rywalizację w duchu fair play. Cieszymy się, że dzięki Wam poziom tych zawodów był naprawdę wysoki. Podziękowania należą się również gospodarzom – Gminie Gaszowice, Powiatowi Rybnickiemu, Ośrodkowi Kultury Zameczek oraz Stowarzyszeniu Działań Lokalnych Spichlerz / Minigolf na Wolności za ogrom pracy włożonej w organizację tego turnieju. To dzięki nim pole było świetnie przygotowane, a zawodnicy w każdej chwili mogli liczyć na przekąski, ciepły posiłek czy napoje.

Dziękujemy również wszystkim naszym partnerom wspierającym tę imprezę: World Minigolf Sport Federation, WMF World Adventure Golf Tour, Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich, Urząd Gminy Gaszowice, Ośrodek Kultury Zameczek Czernica, Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz, Starostwo Powiatowe w Rybniku, KLANS, JAKO Polska, EVA Zdrój, Mag Dystrybucja, TAAKA RYBA, Fun-Sports, Podaruj.art, Pingvin Minigolf, Dietetyk Dorota Derewienko, CartPoland, Celestè, Bengaku, GOLFIX, STYL agencja reklamy, TP-Link, Efektor Robert Politowski
oraz mediom, które zaszczyciły nas swoją obecnością by promować minigolfa na rynku lokalnym oraz globalnym: Golf&Roll, TVP 3 Katowice, Telewizja TVT, Radio 90 ,Radio Vanessa FM, Fotospichlerz Jerzy Kawulok Damian Bizoń.
Liczymy, że jeszcze wiele razy spotkamy się w tak znakomitym gronie w Czernicy na pierwszym w Polsce certyfikowanym polu typu adventuregolf.
WYNIKI II POLISH ADVENTURE GOLF MASTERS 2026
Tomasz Kwiatkowski
